Štědrý den v domově

Stejně, jako každý rok se většina dětí rozjela ke svým rodinám. Některé to štěstí neměly a tak trávily tento slavnostní den v domově. Zůstalo jich tam celkem 14, z toho 2 dospělí chlapci. Dopoledne jsme se všichni koukali na pohádky, nebo poslouchali vánoční písničky. Protože bylo pěkné slunné počasí, polovina dětí odešla s tetou Lenkou do lesa s dárečky (sušená jablka) pro zvířátka. Druhá polovina dětí s tetou Ivou připravovala výzdobu slavnostní tabule v jídelně.

Procházka vedla cestou  V Cípku do blízkého lesíka a kolem vlakové tratě zpět do dětského domova. Děti se vrátily  právě na oběd. S chutí se všichni pustili do bramborové polévky. Někteří  se divili, že není další jídlo, jen vánočka. Dozvěděli se, že když nebudou mít plná bříška, uvidí večer v rohu místnosti zlatá prasátka, jak říká pověra.

Po dobrém obědě nechyběl odpolední odpočinek, který jsme opět vyplnili sledováním pohádek v televizi. Starší děti se pak koukaly na své rozkoukané seriály.

Před 15. hodinou nás navštívil pan ředitel a poseděl s dětmi na rodinné skupině při sledování pohádky. Štědrovečerní večeři jsme naplánovali na 16.30 hod. tak, aby s námi pan ředitel mohl být, než se vrátí slavit Vánoce se svou rodinou. Děti byly velice ukázněné a zároveň krásně rozechvělé nedočkavostí z následného nadělování dárečků. V určený čas jsme sešli všichni do jídelny a  teta kuchařka rozdala večeři. Děti si způsobně sedly a ty zdatnější otevřely dětské šampaňské. Pan ředitel pronesl přípitek a všichni jsme si přiťukli na zdraví. Také jsme poděkovali tetě Martě za výborné jídlo nejen v tento den a předali jí dáreček.

Děti už se nemohly dočkat. Pan ředitel nám popřál krásný zbytek večera a po večeři odjel. Všechny děti šly na své rodinné skupiny a teta Lenka s tetou Ivou otevřely okna v jídelně, aby mohl Ježíšek dovnitř, do jídelny, kde byl ten „správný“ stromeček pro nadělení dárečků. Když stály u jednoho okna obě, Ježíšek přišel druhým. Tety rychle zavolaly všechny děti, ale opět Ježíšek dřív, než přišly, zmizel. Zato u stromečku zanechal pro všechny hodně dárečků. Po rozbalení všech dárků si děti po sobě uklidily balící papíry a krabičky a  odnesly si dárečky  na své ložnice. Především malé děti byly rozrušené a nadšené ze všech superhrdinů a aut, které dostaly. Po večerní hygieně se velké děti ještě koukaly na pohádky v televizi a prohlížely si dárky. Byl to moc hezký večer a děti si ho pěkně užily.

Zapsala: Doležalová

Veliké poděkování patří organizátorům akcí Dopisy Ježíškovi, jejichž prostřednictvím obdržely děti opravdu hodnotné dárky. Moc děkujeme  především jednotlivým dárcům, kteří se o splnění přání dětí postarali.

Organizátoři: Hitrádio Vysočina, ACO Přibyslav, EUROPARKU Štěrboholi ve spolupráci s Nadačním fondem Hanky Kynychové