Protidrogový vlak

Dne 19. 10. 2018 jsme se zúčastnili projektu protidrogový vlak, který přijel do Jihlavy.

Speciálně vybavená stříbrná vlaková souprava, interaktivní projekt zacílený na lidské smysly a také funkční protidrogová prevence. To vše je Revolution train.

V interiéru protidrogového vlaku návštěvníci prochází 5D projekcí, která ukazuje hrozby závislostí a vede návštěvníky k přemýšlení o hodnotě lidského zdraví. Jedinečným zážitkem je prohlídka nejen pro děti, ale i pro celé rodiny.

„Strojvůdcem“ protidrogového vlaku je Pavel Tůma, impulzem k tomuto projektu byl jeho kamarád, který zemřel na předávkování pervitinem před mnoha lety. Přišlo mu názorné ukázat dětem skutečný příběh.

 

Celý příběh, který ve vlaku postupně promítal, konzultoval s profesionály: dětskými psychology, odborníky od drogově závislých, obcházel sqoty a zajímal se o to, proč ti lidé takto žijí a co je k tomu vedlo. Překvapilo ho, že často jednal s velmi inteligentními mladými lidmi, kteří skončili ve sqotu.

V promítaném filmu, který byl podle skutečné události, zemřel nevinný motorkář, který jel z jedné vesnice do druhé za svou těhotnou přítelkyní. Řidič automobilu, který ho usmrtil pod vlivem marihuany, si odseděl několik let za mřížemi. Jeho spolujezdkyně přišla o oko a bylo pro ni velmi těžké navázat vztah a najít si zaměstnání, byl to pro ni obrovský handicap. Další z narkomanů se předávkoval a zemřel, jeho dívka se ze závislosti dostávala strašně dlouho, stala se z ní prostitutka, otěhotněla, zjistili jí, že se nakazila žloutenkou. Narodilo se jim postižené dítě, jak tělesně, tak mentálně, je na invalidním vozíku, dnes je mu asi 20 let a žije v Praze.

V tomto filmu byla i slečna, která jako jediná užívání drog odmítla, uměla říci ne a tím se vyhnula maléru, byla to nenápadná dívka, která byla v naprosté pohodě. Lišila se od ostatních problémových lidí, kteří se jí za to smáli.

Vlaková souprava je dlouhá 150 metrů, jednotlivé vagony stimulují různá prostředí, která jsme s promítaným filmem prošli a prožili. Projekt protidrogového vlaku organizátoři rozjeli v roce 2015. Cílem je, prostřednictvím zapojení všech lidských smyslů, maximálně zapůsobit na osobnost návštěvníka vlaku a efektivním způsobem tak ovlivnit jeho pohled na legální a nelegální drogy.

Dozvěděli jsme se, že každý den jsme obklopeni legálními drogami, které nám škodí a často si to ani neuvědomujeme. Podle mnoha vědců se drogou 21. století stal cukr. Mezi závislosti dále řadíme např. kávu, tabák, cigarety, alkohol, léky, počítače, videohry (světová zdravotnická organizace zařazuje diagnózu s označením „herní choroba“ na seznam závislostí), sociální sítě, mobilní telefony, hazardní hry,…

Tento projekt se nám velice líbil. Je to velmi dobrý nápad, zanechal v nás mnoho dojmů. Cestou zpět do dětského domova jsme si o něm ještě dlouze povídali. Ve filmu se slečně narodil krásný, zdraví, blonďatý chlapec, ale realita je jiná, vše nám odvyprávěl autor projektu pan Tůma. Děti vyplnily dotazníky, poděkovali jsme za  pozvání.

                                                                                                                                              Zapsala: Kateřina Klofáčová

DSCN5116 DSCN5112 DSCN5099 DSCN5095 DSCN5082